Ovo su samo neki od najistaknutijih događaja koje smo bili srećni da doživimo tokom godina...
2024
Papa Franja pali baklju za početak evropske Trke mira 2024. Pročitajte naš izveštaj.
2022
Nakon skoro dvogodišnje pauze, jedva smo čekali da ponovo budemo u prilici da organizujemo Trku mira u većem obimu. Štafeta je u Evropi započela svoje putovanje u Nemačkoj, na izvoru reke Dunav i putovala je sledeći njen tok kroz devet zemalja, uključujući Srbiju. Završila je putovanje u Moldaviji. U našoj zemlji, reka Dunav je proglašena Rekom mira.
2020
Početkom godine, predsednik Portugalije, Marselo Rebelo de Soza, veoma je ljubazno ugostio tim u Predsedničkoj palati, kako bi pokrenuo Evropsku Trku mira na putovanju od 18.000 km koje je trebalo da traje sedam meseci. (Usled pandemije, morali smo da zaustavimo trčanje par nedelja kasnije.)
2019
Peace Run Južna hemisfera - Impozantno putovanje koje je obavilo planetu u jednoj neprekidnoj trasi. Posetili smo sve 44 zemlje čije prestonice se nalaze na Južnoj hemisferi. Više...
Sri Chinmoy Peace Week: Nedelju dana izobilja događaja u Palermu na Siciliji, posvećenih miru. Tu su izložbe slika, koncerti, poezija, predavanja - i naravno Peace Run koji ih sve zajedno povezuje. Više...
Colours of Peace: Dečiji crteži iz celog sveta su po drugi put bili izloženi ispred Koloseuma u Rimu. Ovog puta, izveštaji o toj ceremoniji objavljeni su u više od 700 članaka u svetskim medijima. Više...
2017
Colours of Peace: Crteži na temu mira koje su sakupila deca širom sveta javno su bili izloženi u prstenu oko Koloseuma u Rimu. Ovaj događaj je organizovao Peace Run u saradnji sa brojnim italijanskim vladinim agencijama i uz njihovu podršku.
Skup je održan 21. septembra, kako bi se podudarao sa Međunarodnim danom mira Ujedinjenih nacija. U Koloseumu je izloženo ukupno 7.000 crteža na temu mira dece iz 39 zemalja.
2016
Papa Franja blagosilja Baklju mira na Trgu sv. Petra u Rimu.
2014
Baklja mira predstavljena u Evropskom parlamentu i uručena predsedniku Evropskog Parlamenta.
2013
Celokupno rukovodstvo Timor‐Leste-a primilo nas je 8. februara, da uzme baklju u ruke i posveti statuu Šri Činmoja na tlu nacionalnog parlamenta.
2012
U Londonu je održana ceremonija A Moment's Peace koja je obeležila Olimpijske igre 2012 .
Dr Nebojša Stefanović, predsednik skupštine Republike Srbije, zvanično pozdravlja Evropski tim u Narodnoj skupštini u Beogradu.
2011
Predsednik Generalne konferencije Uneska dr Dejvidson Hepbern, ponudio je poruku povodom 25-godišnjice Trke, kao i viziju za predstojeću deceniju od 2012 do 2022, pa na dalje.
2010
Afrika je tokom godina bila domaćin mnogim manifestacijama Peace Run-a. Uživajte u ovom primerku događaja iz Zambije 2010.
2008
Prva Torch-Bearer Award uručena je devetostrukom nosiocu zlatne Olimpijske medalje i portparolu Trke mira, Karlu Luisu. Od tada je ova nagrada dodeljena brojnim šefovima država, humanitarcima, muzičarima i sportistima - ali i bezbrojnim članovima društva koji su posvetili svoj život služenju drugih. Saznajte više o nagradi Torch-Bearer Award ›
Baklja mira je po prvi put bila prenešena oko celog kontinenta Australije. Takođe, Baklja mira je stigla i na Severni pol.
2007
Završetak sedmomesečnog Evropskog Peace Run-a u Evropskom parlamentu u Briselu, uz prisustvo predsednika Evropskog parlamenta.
2006
Peace Run je na Karibima obišao 11 zemalja i susreo se sa 4 šefa države.
2005
Nakon pauze od četiri godine, Šri Činmoj je pokrenuo Trku mira, ovog puta pod nazivom "World Harmony Run". Komponovao je pesmu Trke harmonije sveta, koju i danas koristimo na našim manifestacijama.
Ime "World Harmony Run" je bilo u upotrebi sve do 2013, a od tada ponovo koristimo originalno ime: Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run.
Trka harmonije sveta u Srbiji 2005 - 2012
Poslednje veče pred početak globalnog "World Harmony Run"-a, Šri Činmoj je 15. aprila 2005. iskomponovao za tu priliku pesmu "World Harmony Run". Možete je poslušati u nastavku. Preuzmite note ovde.
1999
Trčanje u kontinuitetu sa štafetom tokom godinu dana, povezalo je 42 zemlje Evrope. Osnovni tim se sastojao je 90 trkača, a neki od njih su trčali cele godine.
1998
Predsednik Južne Afrike, Nelson Mendela drži baklju mira zajedno sa osnivačem trke, Šri Činmojem. Više od 55 šefova brojnih država i predsednika vlada uzelo je do današnjeg dana baklju mira u ruke.
1996
Kosmonaut Genadij Strekalov odnosi baklju mira u svemir! Nosi je na svemirsku stanicu Mir i tamo nudi baklju mira američkim astronautima.
1995
Papa Jovan Pavle II prihvata baklju od osnivača Trke mira, Šri Činmoja, u Vatikanu u Rimu.
Njeno Veličanstvo kraljica Elizabeta II pali uz pomoć baklje Trke mira prvi od 1800 svetionika mira, postavljenih širom Velike Britanije, u okviru ceremonije proslave 50-godišnjice okončanja II svetskog rata.
1994
Susret Majke Tereze sa Šri Činmojem 1. oktobra 1994. u Rimu, kada podiže baklju mira visoko.
1991
Prvo trčanje ikada, u kome su se preko štafete povezali Egipat i Isreal (1991), Egipat sa Jordanom i Izraelom (1993), i Egipat sa Jordanom i Palestinom (1995). Štafetna trka od istorijskog značaja je 1999. godine povezala sve ove četiri zemlje zajedno.
Šri Činmoj je komponovao himnu Peace Run-a 12. marta 1991. u Njujorku. Poslušajte pesmu u nastavku, u izvođenju nekih od članova našeg Peace Run tima. Note možete preuzeti ovde.
1989
Trka mira posećuje Antarktik, što znači da je baklja mira još tada posetila svih sedam kontinenata.
1987
Svečano otvaranje Peace Run-a, koje je održano 27. aprila 1987, prenosila je američka televizija lokalno i na međunarodnom nivou u emisiji Today Show. Čuveni muzičari Klarens Klemons, Karli Sajmon i Narada Majkl Volden pridružili su se osnivaču Trke mira, Šri Činmoju, i stotinama ushićenih posmatrača da bi načinili prve korake za mir, ispred Svetskog trgovinskog centra u centru Njujorka. Uživajte u ovom videu koji prati razvoj Trke tokom godina.
1986
Sredinom 1986. godine, Šri Činmoj je zatražio od Šambua Nila Vineberga, da razvije projekat Peace Run-a i da ga vodi na globalnom nivou. Šambu je već bio uspešan u organizaciji događaja širom SAD, poput biciklističke non-stop štafete kroz 48 država: "America's Freedom Ride", i spremno i zahvalno se prihvatio ovog novog i uzbudljivog izazova. Šambuovo vizionarsko liderstvo i izvanredne organizacione sposobnosti i dalje pružaju čvrste temelje za veliki deo toga kako "Peace Run" danas funkcioniše. U dubokom smo dugu prema njegovoj pionirskoj službi. Šri Činmoj je iz milja dao Šambuu sledeću titulu: "Glava izvršitelja, srce svečane zakletve i duša kontemplacije."
Šambhu (na slici centralno napred) je zatražio od svojih prijatelja, dobitnika Gremijeve nagrade i producenta Narade Majkla Voldena (levo), "Velikog čoveka" Klarensa Klemonsa iz benda E Street (u sredini pozadi). i heroja Olimpijskih atletskih staza Karla Luisa (desno), njihovu podršku i zamolio ih da se uključe, promovišu i pokrenu Trku mira. Šambhu je bio u službi izvršnog direktora od 1986. do 2002. Hvala ti, Šambu, na tvojoj monumentalnoj službi!
Narada je napisao zvaničnu muzičku himnu svečanog otvaranja trke 1987, u kojoj "Veliki čovek" improvizuje na saksofonu. Njih trojica zajedno pomogla su da Peace Run bude katapultiran do globalne publike. Naradinu muzičku himnu možete poslušati dole. Uživajte!